Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Capacity (l)

Name

Viscosity

Capacity [l]

OEM spec

Intended use

Base technology

Offer

Engine Oils


SHELL
Engine Oil 10W40 1l Helix

10W40 1l

API CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.40
6.17 £ 14.14 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.40 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W40 1l Quartz

5W40 1l

API SP CF
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.26
9.38 £ 19.62 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 11.26 £
Bestsellers

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W40 5l Quartz

5W40 5l

API SP CF
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
50.77
42.31 £ 84.88 £
(10.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 50.77 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO

5W30 5l

API CF SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.22
67.68 £
(16.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 10W40 5l Quartz

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
46.40
38.67 £ 58.02 £
(9.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 46.40 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 10W40 4l Quartz

10W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.78
24.82 £ 45.58 £
(7.45 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.78 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 10W40 5l Quartz

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
56.92
47.43 £
(11.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 10W40 1l Quartz

10W40 1l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.31
6.09 £ 13.36 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.31 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 10W40 5l Quartz

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
44.22
36.85 £ 58.50 £
(8.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 44.22 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 10W40 1l Quartz

10W40 1l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.66
8.88 £ 13.66 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.66 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W40 1l Quartz

5W40 1l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.57
7.14 £ 15.16 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.57 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W40 5l Quartz

5W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
34.96
29.13 £ 65.20 £
(6.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 34.96 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W40 5l Quartz INEO

5W40 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
91.38
76.15 £
(18.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W40 1l Quartz INEO

5W40 1l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
21.58
17.98 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz

5W30 5l

API SL CF
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
78.46
65.38 £
(15.69 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 1l Quartz

5W30 1l

API SL CF
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.34
14.45 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 4l Quartz

5W30 4l

API SL CF
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
62.76
52.30 £
(15.69 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 10W40 4l ALL CLIMATE

10W40 4l

API CF SM SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
50.94
42.45 £
(12.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 10W40 1l ALL CLIMATE

10W40 1l

API CF SM SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.66
11.38 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 5l ALL CLIMATE

5W40 5l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
87.18
72.65 £
(17.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 1l ALL CLIMATE

5W40 1l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.94
15.78 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 10W40 4l MAXLIFE

10W40 4l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.54
29.62 £ 52.30 £
(8.89 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 35.54 £

VALVOLINE
Engine Oil 10W40 5l MAXLIFE

10W40 5l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.72
32.27 £ 63.82 £
(7.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.72 £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 10W40 1l MAXLIFE

10W40 1l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.27
6.89 £ 13.50 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.27 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 4l MAXLIFE

5W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.03
30.86 £ 56.46 £
(9.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.03 £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 1l MAXLIFE

5W40 1l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.68
9.73 £ 15.70 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 11.68 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l MAXLIFE

5W30 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
88.92
74.10 £
(17.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 1l MAXLIFE

5W30 1l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.14
16.78 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 4l MAXLIFE

5W30 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
69.42
57.85 £
(17.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 0W40 4l SYNPOWER

0W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.74
49.78 £ 92.32 £
(14.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 59.74 £
previous 4 of 7 next