Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
Viscosity
OEM spec
Product line
Application type
Oils engine 10W40
LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 1l MoS2 Leichtlauf Super
API SL
Intended use Passenger cars
17.09
14.24 £ 24.70 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
17.09 £
MOTUL
Engine Oil CLASSIC 10W40
36.04
30.03 £
(18.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
89.68
74.73 £
(17.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 1l
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
14.57
12.14 £ 22.06 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
14.57 £
MOTUL
Engine Oil TEKMA 10W40
API SN CK-4
ACEA E11 E7 E8
Intended use Truck Agro Buses
63.54
52.95 £
(12.71 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
89.58
74.65 £
(22.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
23.62
19.68 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
20.46
17.05 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
TOTALENERGIES
Engine Oil 10W40 5l RUBIA TIR
API CF
ACEA E4 E7
Intended use Truck Agro Buses Industry
53.29
44.41 £ 70.92 £
(10.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
53.29 £
6.84
5.70 £ 12.78 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
6.84 £
34.32
28.60 £ 47.02 £
(6.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
34.32 £
TOTALENERGIES
Engine Oil 10W40 5l RUBIA OPTIMA
API SN CH-4 CI-4 CJ-4 CK-4
ACEA E11 E7 E6 E9 E8
Intended use Truck Agro Buses Industry
45.43
37.86 £ 66.82 £
(9.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
45.43 £
ORLEN
Engine Oil 10W40 4,5l CLASSIC
API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
27.82
23.18 £ 42.46 £
(6.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
27.82 £
11.04
9.20 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 10W40 3x4l ULTRA FORCE
API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
62.02
51.68 £ 88.72 £
(5.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
62.02 £
79.56
66.30 £
(15.91 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ORLEN
Engine Oil 10W40 1l CLASSIC
API CF
Intended use Passenger cars
9.90
8.25 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
13.36
11.13 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 4l MoS2 Leichtlauf Super
API SL CF
Intended use Passenger cars
54.54
45.45 £ 89.16 £
(13.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
54.54 £
73.36
61.13 £
(18.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ORLEN
Engine Oil 10W40 5l ULTOR EXTREME
API SL CF CG-4 CH-4 CF-4
ACEA A3 B4 B3 E4 E7 E5
Intended use Truck Agro Buses Industry
35.77
29.81 £ 58.36 £
(7.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
35.77 £
CASTROL
Engine Oil 10W40 4x4l MAGNATEC
API SP
Intended use Passenger cars
117.85
98.21 £ 178.92 £
(7.37 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
117.85 £
42.64
35.53 £
(10.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
FUCHS OIL
Engine Oil TITAN SYN MC 10W40 20L
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
266.92
222.43 £
(13.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
63.22
52.68 £ 88.38 £
(12.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
63.22 £
ORLEN
Engine Oil 10W40 4,5l CLASSIC
API CF
Intended use Passenger cars
41.28
34.40 £
(9.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ORLEN
Engine Oil 10W40 5l ULTOR
API SN CI-4 CJ-4 CK-4
ACEA E11 E7 E6 E9 E8
Intended use Truck Agro Buses Industry
63.18
52.65 £
(12.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
previous
3 of 3