Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Capacity (l)

Name

Viscosity

Capacity [l]

OEM spec

API

ACEA

Intended use

Application type

Base technology

Offer

Oils engine 10W40

  • 1
  • 2
  • 3
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

MOTUL
Engine Oil CLASSIC 10W40

10W40 2l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.04
30.03 £
(18.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 10W40 5l Cleansynto

10W40 5l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.68
74.73 £
(17.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 10W40 5l ULTRA FORCE

10W40 5l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
73.12
60.93 £ 106.02 £
(4.87 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 73.12 £

CASTROL
Engine Oil 10W40 4x4l MAGNATEC

10W40 4l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
117.85
98.21 £ 178.92 £
(7.37 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 117.85 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 1l

10W40 1l

ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.57
12.14 £ 22.06 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 14.57 £

MOTUL
Engine Oil TEKMA 10W40

10W40 5l

API SN CK-4
ACEA E11 E7 E8
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
63.54
52.95 £
(12.71 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 10W40 4l Cleansynto

10W40 4l

API SP CF SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.58
74.65 £
(22.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 10W40 1l Cleansynto

10W40 1l

API SP CF SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
23.62
19.68 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 10W40 1l M-SUP

10W40 1l

API CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
6.84
5.70 £ 12.78 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 6.84 £

RAVENOL
Engine Oil 10W40 1l Cleansynto

10W40 1l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.46
17.05 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 10W40 5l RUBIA TIR

10W40 5l

API CF
ACEA E4 E7
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
53.29
44.41 £ 70.92 £
(10.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 53.29 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 10W40 5l RUBIA OPTIMA

10W40 5l

API SN CH-4 CI-4 CJ-4 CK-4
ACEA E11 E7 E6 E9 E8
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
45.43
37.86 £ 66.82 £
(9.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 45.43 £

REVLINE
Engine Oil 10W40 5l REVFARM

10W40 5l

API CJ-4 CK-4
ACEA E9
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
34.32
28.60 £ 47.02 £
(6.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 34.32 £

ORLEN
Engine Oil 10W40 1l MaxExpert

10W40 1l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.04
9.20 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 10W40 4,5l CLASSIC

10W40 4.5l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
27.82
23.18 £ 42.46 £
(6.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 27.82 £

REVLINE
Engine Oil 10W40 3x4l ULTRA FORCE

10W40 4l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
62.02
51.68 £ 88.72 £
(5.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 62.02 £

FUCHS OIL
Engine Oil 10W40 5l TITAN

10W40 5l

ACEA E4 E7
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
79.56
66.30 £
(15.91 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 4l MoS2 Leichtlauf Super

10W40 4l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
54.54
45.45 £ 89.16 £
(13.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 54.54 £

ORLEN
Engine Oil 10W40 1l CLASSIC

10W40 1l

API CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.90
8.25 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 10W40 1l EVOLUTION

10W40 1l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.36
11.13 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 10W40 4l Cleansynto

10W40 4l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
73.36
61.13 £
(18.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 10W40 5l ULTOR EXTREME

10W40 5l

API SL CF CG-4 CH-4 CF-4
ACEA A3 B4 B3 E4 E7 E5
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
9 pcs.
35.77
29.81 £ 58.36 £
(7.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 35.77 £

ORLEN
Engine Oil 10W40 4l MaxExpert

10W40 4l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
7 pcs.
42.64
35.53 £
(10.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil TITAN SYN MC 10W40 20L

10W40 20l

ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
266.92
222.43 £
(13.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 10W40 5l TITAN

10W40 5l

API CK-4
ACEA E11 E4 E7 E6 E9 E8
Intended use Truck Agro
Add to cart
(0)
4 pcs.
63.22
52.68 £ 88.38 £
(12.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 63.22 £

ORLEN
Engine Oil 10W40 4,5l CLASSIC

10W40 4.5l

API CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
4 pcs.
41.28
34.40 £
(9.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 10W40 5l ULTOR

10W40 5l

API SN CI-4 CJ-4 CK-4
ACEA E11 E7 E6 E9 E8
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
4 pcs.
63.18
52.65 £
(12.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 10W40 5l VECTON

10W40 5l

API CJ-4
ACEA E11 E6 E9 E8
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
4 pcs.
66.60
55.50 £
(13.32 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 3 of 3