Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
Viscosity
OEM spec
Intended use
Base technology
Oils engine 5W30
18.66
15.55 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 1l
API ILSAC GF-6A SN CH-4
Intended use Passenger cars
8.58
7.15 £ 11.62 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
8.58 £
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4l
API ILSAC GF-6A SN CH-4
Intended use Passenger cars
29.53
24.61 £ 39.64 £
(7.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
29.53 £
86.52
72.10 £
(17.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
72.00
60.00 £
(18.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
91.48
76.23 £
(18.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
18.88
15.73 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
20.34
16.95 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
96.36
80.30 £
(19.27 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
13.32
11.10 £ 22.66 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
13.32 £
105.18
87.65 £
(21.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 1l Special Tec DX1
API SN ILSAC GF-5
Intended use Passenger cars
26.86
22.38 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
7.40
6.17 £ 16.00 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
7.40 £
29.83
24.86 £ 60.72 £
(7.46 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
29.83 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l Special Tec DX1
API SN ILSAC GF-5
Intended use Passenger cars
116.88
97.40 £
(23.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION
API SP ILSAC GF-6A ILSAC GF-7A SQ
Intended use Passenger cars
86.38
71.98 £
(17.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
17.82
14.85 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
SHELL
Engine Oil 5W30 1l Helix synthetic
API SP ILSAC GF-6A
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
19.03
15.86 £ 23.04 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
19.03 £