Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Viscosity
OEM spec
Product line
Base technology
Oils engine 5W40
31.72
26.43 £ 43.66 £
(6.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
31.72 £
SHELL
Engine Oil 5W40 1l Helix synthetic
API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
8.52
7.10 £ 15.64 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
8.52 £
11.26
9.38 £ 19.62 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
11.26 £
Bestsellers
50.77
42.31 £ 84.88 £
(10.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
50.77 £
8.57
7.14 £ 15.16 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
8.57 £
34.96
29.13 £ 65.20 £
(6.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
34.96 £
NEW ARRIVALS
19.36
16.13 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
NEW ARRIVALS
84.84
70.70 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
37.03
30.86 £ 56.46 £
(9.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
37.03 £
Bestsellers
11.68
9.73 £ 15.70 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
11.68 £
12.30
10.25 £ 18.96 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
12.30 £
43.43
36.19 £ 65.74 £
(10.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
43.43 £
31.48
26.23 £ 78.30 £
(6.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
31.48 £
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
210.28
175.23 £
(10.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4x4l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
168.12
140.10 £
(10.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
30.34
25.28 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
80.92
67.43 £
(20.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
15.70
13.08 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil RAV TURBO VST 5W40 10L
API SP SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
267.88
223.23 £
(26.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
111.96
93.30 £
(27.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
9.83
8.19 £ 15.60 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
9.83 £
36.83
30.69 £ 60.54 £
(9.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
36.83 £
Motorcycle
SILKOLENE
4T engine oil 5W40 SILKOLENE QUAD ATV 4l 4T bio-degradable packaging, API SN JASO MA-2 synthetic
API SN
ACEA A3 B3
Intended use Quad
Base technology synthetic
65.56
54.63 £
(16.39 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
70.18
58.48 £
(17.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
previous
2 of 2