Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
Viscosity
Capacity [l]
OEM spec
Intended use
Oils engine 5W40
42.24
35.20 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
53.50
44.58 £
(13.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 4l TopTec 4100
API CF SN
ACEA A3 B4 C3
Intended use Passenger cars
81.25
67.71 £ 108.22 £
(20.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
81.25 £
MOBIL
Engine Oil 5W40 4l M-SUP
API SL CF SM SN CG-4 CF-4
ACEA A3 B4 B3-16
Intended use Passenger cars
47.94
39.95 £
(11.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
43.32
36.10 £ 59.16 £
(10.83 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
43.32 £
54.10
45.08 £
(13.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
58.48
48.73 £
(14.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
35.94
29.95 £
(8.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
37.03
30.86 £ 56.46 £
(9.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
37.03 £
43.43
36.19 £ 65.74 £
(10.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
43.43 £
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4x4l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
168.12
140.10 £
(10.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
80.92
67.43 £
(20.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
111.96
93.30 £
(27.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
36.83
30.69 £ 60.54 £
(9.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
36.83 £
110.34
91.95 £
(27.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£