Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
Viscosity
OEM spec
Intended use
Base technology
Oils engine 5W40
Bestsellers
13.10
10.92 £ 21.34 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
13.10 £
Bestsellers
78.66
65.55 £
(19.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
13.96
11.63 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
42.24
35.20 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
52.80
44.00 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
66.82
55.68 £
(13.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
14.86
12.38 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
53.50
44.58 £
(13.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
43.32
36.10 £ 59.16 £
(10.83 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
43.32 £
Bestsellers
10.58
8.82 £ 15.48 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
10.58 £
Bestsellers
138.96
115.80 £
(27.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
29.68
24.73 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
105.10
87.58 £
(26.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
22.68
18.90 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
SHELL
Engine Oil 5W40 1l Helix synthetic
API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
8.52
7.10 £ 15.64 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
8.52 £
48.02
40.02 £ 79.66 £
(9.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
48.02 £
10.34
8.62 £ 17.44 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
10.34 £
37.03
30.86 £ 56.46 £
(9.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
37.03 £
Bestsellers
11.68
9.73 £ 15.70 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
11.68 £
30.34
25.28 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
210.28
175.23 £
(10.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4x4l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
168.12
140.10 £
(10.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
80.92
67.43 £
(20.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil RAV TURBO VST 5W40 10L
API SP SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
267.88
223.23 £
(26.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
15.70
13.08 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
111.96
93.30 £
(27.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
110.34
91.95 £
(27.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
28.96
24.13 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
30.16
25.13 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
41.38
34.48 £ 74.38 £
(8.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
41.38 £