Availability


Price



Size

Capacity [l]

OEM spec

ACEA

Intended use

Application type

Base technology

Offer

Manual Transmission Oil

A~6010017~3225

TOTALENERGIES
Automatic transmission oil 1l FLUIDMATIC

1l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
24.22
20.18 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ZF
Automatic transmission oil 1l

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
23.16
19.30 £ 30.58 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 23.16 £
AGRO

REVLINE
Chain guide oil JASOL AGRIGARDEN 5l

5l

Intended use Agro
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.41
12.01 £ 33.96 £
(2.88 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 14.41 £

ELF
Engine Oil 5W30 1l EVOLUTION

5W30 1l

API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
16.78
13.98 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 4l EVOLUTION

5W30 4l

API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
60.96
50.80 £
(15.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

5W30 5l

API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
76.26
63.55 £
(15.25 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 10W40 5l EVOLUTION

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
53.22
44.35 £
(10.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 10W40 1l EVOLUTION

10W40 1l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.48
11.23 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 10W40 4l EVOLUTION

10W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.58
35.48 £
(10.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 10W40 5l EVOLUTION

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
60.64
50.53 £
(12.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 1l TopTec 4300

5W30 1l

ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.47
14.56 £ 26.86 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 17.47 £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l Special TEC F

5W30 5l

ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
125.56
104.63 £
(25.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 1l Special TEC F

5W30 1l

ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
27.28
22.73 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 1l Molygen DPF

5W30 1l

API SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
32.92
27.43 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4410

5W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
73.57
61.31 £ 121.30 £
(14.71 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 73.57 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W30 1l TopTec 4210

0W30 1l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
24.48
20.40 £ 35.50 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 24.48 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W30 5l TopTec 4210

0W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
138.70
115.58 £ 163.68 £
(27.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 138.70 £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W40 4l M-SUP

5W40 4l

API SL SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
43.32
36.10 £ 59.16 £
(10.83 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.32 £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W40 1l M-SUP

5W40 1l

API SL SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.58
8.82 £ 15.48 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.58 £

MOBIL
Engine Oil M-SUP 2000 X1 10W40 5L

10W40 5l

API SL CF
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
58.92
49.10 £
(11.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 10W40 4l M-SUP

10W40 4l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.88
24.90 £ 48.90 £
(7.47 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.88 £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 10W40 1l M-SUP

10W40 1l

API SL CF
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
6.94
5.78 £ 12.36 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 6.94 £

MOBIL
Engine Oil 15W40 5l M-SUP

15W40 5l

API SL CF SM SN SJ
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
32.96
27.47 £ 65.10 £
(6.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 32.96 £

MOBIL
Engine Oil 15W40 1l M-SUP

15W40 1l

API SL CF SM SN SJ
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.88
6.57 £ 13.66 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.88 £

MOBIL
Engine Oil 10W40 4l DELVAC synthetic

10W40 4l

API CH-4 CI-4 CJ-4 CI-4+ CK-4
ACEA E4 E7 E6 E9
Intended use Truck Buses
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.05
29.21 £ 52.78 £
(8.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 35.05 £

MOBIL
Engine Oil 15W40 4l DELVAC

15W40 4l

API SL CF CG-4 CH-4 SJ CF-4 CI-4
ACEA E7 B2
Intended use Truck Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.73
23.94 £ 49.06 £
(7.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 28.73 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 5l 4100

10W40 5l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
33.98
28.32 £ 50.02 £
(6.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 27.97 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 1l 4100

10W40 1l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.39
6.16 £ 12.04 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.39 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 1l 4100

10W40 1l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.76
26.47 £ 53.16 £
(7.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.22 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 1l 4100

10W40 1l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.89
7.41 £ 15.28 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.89 £
previous 2 of 11 next

Manual Transmission Oil – Essential Lubrication for Smooth Gear Shifts

Manual transmission oil is a crucial component in maintaining the performance and longevity of your vehicle’s gearbox. Whether you're driving a high-performance sports car or a heavy-duty commercial vehicle, using the right **gearbox oil** ensures smooth gear changes, protects against wear and tear, and enhances overall efficiency.

Why is Manual Transmission Oil Important?

Unlike automatic transmissions, which rely on hydraulic fluid, **manual gearboxes** require specialised oil to lubricate their internal components. The right transmission oil reduces friction between moving parts, prevents overheating, and prolongs the life of synchronisers, bearings, and gears. Over time, transmission oil degrades due to heat and contaminants, making regular replacement essential for maintaining optimal performance.

Choosing the Right Transmission Oil

There are various types of manual transmission oils available, each formulated for specific vehicle requirements. The two main categories include:

  • Mineral-Based Transmission Oil: Suitable for older vehicles and standard driving conditions, offering good lubrication at an affordable price.
  • Synthetic Transmission Oil: Designed for modern and high-performance vehicles, providing superior thermal stability, extended lifespan, and better protection in extreme temperatures.

Key Benefits of High-Quality Transmission Oil

Using premium **manual gearbox oil** delivers a range of benefits, including:

  • **Smoother Gear Shifts:** Reduces resistance and ensures effortless changes between gears.
  • **Extended Component Life:** Protects gears and bearings from excessive wear and corrosion.
  • **Improved Fuel Efficiency:** Minimises friction losses, contributing to better mileage.
  • **Thermal Stability:** Performs well in both extreme heat and cold conditions.
  • **Reduced Noise & Vibration:** Helps in dampening gear noise, providing a quieter ride.

When Should You Change Your Manual Transmission Oil?

Transmission oil does not require frequent changes like engine oil, but it should still be replaced periodically to maintain efficiency. Most manufacturers recommend changing **manual gearbox oil** every **30,000 to 60,000 miles**, depending on the vehicle and driving conditions. If you notice symptoms like rough shifting, grinding noises, or difficulty engaging gears, it might be time for an oil change.

How to Check and Replace Transmission Oil

To ensure your transmission is always well-lubricated, follow these steps:

  1. Locate the transmission oil dipstick or fill plug (varies by vehicle model).
  2. Check the oil level and consistency – dirty or low oil may indicate the need for a change.
  3. Drain the old oil and refill with the recommended **gearbox oil** type.
  4. Ensure the correct oil level and reseal the plug securely.

Shop Quality Manual Transmission Oil at IC24.UK

At **IC24.UK**, we stock a wide range of **premium manual transmission oils** from leading brands. Whether you need **synthetic gear oil** for a performance car or **heavy-duty oil** for commercial vehicles, we have the right product for you.

Enhance your vehicle’s performance and longevity with the best transmission oil. **Browse our full selection of gearbox oils today!**

Looking for more auto parts? Check out our other high-quality products here.