CASTROL Engine Oil 5W30 4l MAGNATEC

Index: MAGNATEC 5W30 C2 4L
Rate this product first
Capacity (l):
4
69.04 £
(Price for 1L: 14.38 17.26 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
4
OEM spec:
PEUGEOT B71 2290
OEM spec:
CITROEN B71 2290
OEM spec:
FIAT 9.55535 S1
ACEA:
C2
Product line:
MAGNATEC
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
4008177124709, IC-DC62FB, PU-DC62FB, 4008177124648, 4008177189555
Item code:
DC62FB
Item index:
470705
PCN:
27101981
Manufacturer:
CASTROL, Manufacturer: Castrol Ltd, Castrol Technology Centre
Whitchurch Hill, Pangbourne,Berkshire RG8 7QR
United Kingdom [email protected],
Importer: Castrol CEE sp. z o.o.
ul. Grzybowska 62, 00-844 Warszawa [email protected]

Specification Tecdoc

Oil:
Synthetic Oil
SAE viscosity class:
5W-30
Specification:
ACEA C2
Specification:
ACEA Light Duty C2
Manufacturer Approval:
PSA B71 2290
Oil manufacturer recommendation:
FIAT 9.55535-S1
Engine oil MAGNATEC (4L) 5W30 ; ACEA C2; CITROEN B71 2290; FIAT 9.55535 S1; PEUGEOT B71 2290

Cross references Engine Oil 5W30 4l MAGNATEC

Cross references

CASTROL
Engine Oil 5W30 5l MAGNATEC

5W30 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.44
74.53 £
(17.89 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W30 4l Mobil 1 synthetic

5W30 4l

API SL SM SN SJ
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
62.46
52.05 £ 90.22 £
(15.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 62.46 £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W30 5l Mobil 1 synthetic

5W30 5l

API SL SM SN SJ
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
69.79
58.16 £ 112.42 £
(13.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 69.79 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
92.74
77.28 £
(18.55 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 4l Quartz INEO

5W30 4l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
60.36
50.30 £
(15.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO

5W30 5l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
44.84
37.37 £ 74.92 £
(8.97 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 44.84 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO

5W30 5l

API SN+
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
68.21
56.84 £ 105.94 £
(13.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 68.21 £

VALVOLINE
Engine Oil SYNPOWER ENVC2/C3 5W30 4L

5W30 4l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
74.10
61.75 £
(18.53 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil SYNPOWER ENVC2/C3 5W30 5L

5W30 5l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
98.64
82.20 £
(19.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API CF SN
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
117.00
97.50 £
(29.25 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

API CF SM
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.72
43.93 £
(13.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4300

5W30 5l

ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
66.61
55.51 £ 121.20 £
(13.32 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 66.61 £

SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix

5W30 5l

API SN
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
66.04
55.03 £ 94.44 £
(13.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 66.04 £

OE numbers

G 052 167 M2 VW
G 052 545 M2 VW
G052545M4 VW
G052545M6 VW

Other codes

470705 ARTNR_Z_TCD
MAGNATEC 5W-30 C2 SS ARTNR_Z_TCD
15F6C5 CASTROL
161A72 CASTROL
159BAB IC KROSY
FORMULA PCX PLUS 5W30 4L IC KROSY
PRO-TECH 5W30 5L IC KROSY
ULTRA F. C2/C3 5W30 SET S IC KROSY
15F6C5 NR_KAT
CITROEN B71 2290 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 S1 OEM SPECYFIKACJA
PEUGEOT B71 2290 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W30 4l MAGNATEC
Product opinion:Engine Oil 5W30 4l MAGNATEC
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.