MOTUL Engine Oil 0W20 5l 8100
Index:
8100 ECO-CLEAN 0W20 5L
Rate this product first
>9
pcs.
120.40 £
(Price for 1L:
20.07 24.08
£)
Specification
Name:
Engine oil
Viscosity:
0W20
Capacity [l]:
5
OEM spec:
FORD M2C947 B1
OEM spec:
JAGUAR 03.5006
OEM spec:
CHRYSLER MS-12145
OEM spec:
MB 229.72
OEM spec:
VAUXHALL OV0401547-A20
OEM spec:
FORD M2C962 A1
OEM spec:
FIAT 9.55535 GSX
OEM spec:
OPEL OV0401547
OEM spec:
OPEL OV0401547-A20
OEM spec:
MB 229.71
OEM spec:
BMW LL-17 FE+
OEM spec:
FIAT 9.55535 DSX
API:
SP
ACEA:
C6
ACEA:
C5
Product line:
8100
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
3374650287362, IC-G04ABZ, PU-G04ABZ
Item code:
G04ABZ
Item index:
17011
PCN:
27101981
Manufacturer:
Specification Tecdoc
SAE viscosity class:
0W-20
Manufacturer Approval:
BMW LL-17 FE+
Manufacturer Approval:
JAGUAR STJLR.03.5006
Manufacturer Approval:
MB 229.71
Manufacturer Approval:
MB 229.72
Manufacturer Approval:
OV 040 1547 - A20
Oil manufacturer recommendation:
BMW LL-14 FE+
Oil manufacturer recommendation:
CHRYSLER MS 12145
Oil manufacturer recommendation:
FIAT 9.55535-DSX
Oil manufacturer recommendation:
FIAT 9.55535-GSX
Oil manufacturer recommendation:
FORD WSS-M2C947-B1
Oil manufacturer recommendation:
FORD WSS-M2C962-A1
ACEA specification:
C5
ACEA specification:
C6
API specification:
SP
ILSAC specification:
GF-6A
Engine oil 8100 (5L) 0W20 ;API SP; ACEA C5; C6; BMW LL-17 FE+; CHRYSLER MS-12145; FIAT 9.55535 DSX; FIAT 9.55535 GSX; FORD M2C947 B1; FORD M2C962 A1; JAGUAR 03.5006; MB 229.71; MB 229.72; OPEL OV04015
Cross references Engine Oil 0W20 5l 8100
Cross references
Bestsellers
CASTROL
Engine Oil 0W20 4l EDGE
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
103.02
85.85 £
(25.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CASTROL
Engine Oil 0W20 5l MAGNATEC
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
73.13
60.94 £ 97.96 £
(14.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
73.13 £
FUCHS OIL
Engine Oil 0W20 5l TITAN synthetic
API SP ILSAC GF-6A RC ILSAC GF-5 SN+
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
115.74
96.45 £
(23.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 0W20 5l TopTec 6600
API SP ILSAC GF-6A
ACEA C5
Intended use Passenger cars
138.54
115.45 £
(27.71 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 0W20 5l TopTec 6610
Intended use Passenger cars
98.33
81.94 £ 129.88 £
(19.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
98.33 £
MOBIL
Engine Oil 0W20 5l M-SUP synthetic
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
60.58
50.48 £ 86.58 £
(12.12 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
60.58 £
RAVENOL
Engine Oil 0W20 4l USVO
API ILSAC GF-7A SQ
ACEA C5
Intended use Passenger cars
142.68
118.90 £
(35.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 0W20 4l ULTRA FORCE
API SN RC ILSAC GF-5 SN+
ACEA C5
Intended use Passenger cars
67.32
56.10 £
(16.83 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
VALVOLINE
Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER
API SP ILSAC GF-6A RC
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
85.30
71.08 £ 118.42 £
(17.06 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
85.30 £
VALVOLINE
Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER
ACEA C6
Intended use Passenger cars
79.99
66.66 £ 127.38 £
(16.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
79.99 £
RAVENOL
Engine Oil 0W20 4l USVO
API SN RC ILSAC GF-5
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
130.20
108.50 £
(32.55 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 0W20 5l Cleansynto
API ILSAC GF-7A SQ RC
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
153.34
127.78 £
(30.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
CASTROL
Engine Oil 0W20 4l EDGE
API SQ ILSAC GF-7
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
52.26
43.55 £ 88.62 £
(13.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
52.26 £
RAVENOL
Engine Oil 0W20 5l USVO
API SN RC ILSAC GF-5
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
161.56
134.63 £
(32.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 0W20 4l Cleansynto
API ILSAC GF-7A SQ RC
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
125.64
104.70 £
(31.41 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 0W20 4l Cleansynto
API SP ILSAC GF-6A RC SN+
Intended use Passenger cars
57.66
48.05 £ 99.84 £
(14.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
57.66 £
RAVENOL
Engine Oil 0W20 5l Cleansynto
API SP ILSAC GF-6A RC SN+
Intended use Passenger cars
68.08
56.73 £ 119.80 £
(13.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
68.08 £
Bestsellers
SHELL
Engine Oil 0W20 5l Helix synthetic
API SP
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
96.04
80.03 £
(19.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
SHELL
Engine Oil 0W20 5l Helix
API SP ILSAC GF-6A
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
79.60
66.33 £ 102.52 £
(15.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
79.60 £
OE numbers
| 9.55535-DSX | FIAT |
| 9.55535-GSX | FIAT |
| WSS-M2C947-B1 | FORD |
| WSS-M2C962-A1 | FORD |
| STJLR.03.5006 | JAGUAR |
Other codes
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
Add opinion