Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Manufacturer

Capacity (l)

Name

Capacity [l]

OEM spec

ACEA

Intended use

Application type

Base technology

Offer

Engine Oils


MOTUL
Engine Oil 10W40 1l 4100

10W40 1l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.39
6.16 £ 12.04 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.39 £

MOTUL
Engine Oil 4100 15W40

15W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
39.29
32.74 £ 60.40 £
(7.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 34.82 £

MOTUL
Engine Oil 15W40 1l 4100

15W40 1l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.13
5.94 £ 14.44 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.13 £

MOTUL
Engine Oil 15W50 5l 4100

15W50 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
39.98
33.32 £ 71.86 £
(8.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.71 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 1l 4100

10W40 1l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.76
26.47 £ 53.16 £
(7.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.22 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 1l 4100

10W40 1l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.89
7.41 £ 15.28 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.89 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 10W40 1l 4100

10W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.09
31.74 £ 63.28 £
(7.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.09 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 5l NGEN 4

10W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.70
32.25 £ 63.58 £
(7.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.70 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 1l NGEN 4

10W40 1l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.43
8.69 £ 17.34 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.78 £

MOTUL
Engine Oil 5W40 1l 6100

5W40 1l

API SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.37
8.64 £ 17.70 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.37 £

MOTUL
Engine Oil 5W40 4l 6100

5W40 4l

API SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
54.10
45.08 £
(13.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 6100

5W40 5l

API SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
47.09
39.24 £ 81.58 £
(9.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 41.44 £

MOTUL
Engine Oil 6100 SYN-CLEAN FE 5W30 4L

5W30 4l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
57.66
48.05 £
(14.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 6100 SYN-CLEAN FE 5W30 1L

5W30 1l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.12
12.60 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 6100 SYN-CLEAN FE 5W30 5L

5W30 5l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
67.84
56.53 £
(13.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 5W30 1l

5W30 1l

API SP ILSAC GF-6A
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.55
7.96 £ 20.34 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.55 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 0W30 5l 8100

0W30 5l

API SP RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
122.28
101.90 £
(24.46 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 0W30 1l 8100

0W30 1l

API SP RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
16.54
13.78 £ 26.16 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 16.54 £

MOTUL
Engine Oil 0W20 1l 8100

0W20 1l

API SP
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.86
9.05 £ 25.30 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.86 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 0W20 5l 8100

0W20 5l

API SP
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
120.40
100.33 £
(24.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
46.13
38.44 £ 107.04 £
(9.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 46.13 £

MOTUL
Engine Oil 5W30 1l 8100

5W30 1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
16.28
13.57 £ 26.02 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 16.28 £

MOTUL
Engine Oil 0W20 5l 8100

0W20 5l

API ILSAC GF-7A SQ RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
121.66
101.38 £
(24.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 0W20 4l 8100

0W20 4l

API ILSAC GF-7A SQ RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
99.96
83.30 £
(24.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 4l 8100

5W30 4l

API ILSAC GF-7A SQ RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
72.00
60.00 £
(18.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

API ILSAC GF-7A SQ RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
91.48
76.23 £
(18.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 1l 8100

5W30 1l

API ILSAC GF-7A SQ RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.88
15.73 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 5W20 5l 8100

5W20 5l

API ILSAC GF-7A SQ RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
104.20
86.83 £
(20.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 5W20 1l 8100

5W20 1l

API ILSAC GF-7A SQ RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
22.20
18.50 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 0W30 1l 8100

0W30 1l

API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.20
23.50 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 3 of 6 next