Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Capacity (l)

Name

Capacity [l]

OEM spec

ACEA

Intended use

Application type

Base technology

Offer

Engine Oils


ELF
Engine Oil 5W40 1l EVOLUTION

5W40 1l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.14
15.95 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 1l EVOLUTION

5W30 1l

API CF SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.28
14.40 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 10W40 5l RUBIA OPTIMA

10W40 5l

API SN CH-4 CI-4 CJ-4 CK-4
ACEA E11 E7 E6 E9 E8
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
45.43
37.86 £ 66.82 £
(9.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 45.43 £
Motorcycle

SILKOLENE
4T engine oil 10W60 SILKOLENE PRO 4 4l 4T bio-degradable packaging; ester, API SN JASO MA-2 synthetic

10W60 4l

API SN
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
73.96
61.63 £
(18.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SILKOLENE
4T engine oil 10W50 SILKOLENE PRO 4 PLUS 4l 4T bio-degradable packaging; ester, API SN JASO MA; JASO MA-2 synthetic

10W50 4l

API SN
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
95.74
79.78 £
(23.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 4l USVO

0W20 4l

API SN RC ILSAC GF-5
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
130.20
108.50 £
(32.55 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W20 1l Quartz INEO

5W20 1l

API SN ILSAC GF-5
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.16
16.80 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 10W40 1l EVOLUTION

10W40 1l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.36
11.13 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil SPECIFIC 5W40

5W40 1l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.86
17.38 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 10W40 4l Cleansynto

10W40 4l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
73.36
61.13 £
(18.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SILKOLENE
4T engine oil 15W50 SILKOLENE COMP 4 1l 4T enriched with esters, API SN JASO MA-2 Semi-synthetic

15W50 1l

API SN
Intended use Motorcycles
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
10 pcs.
18.42
15.35 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SILKOLENE
4T engine oil 15W50 SILKOLENE COMP 4 XP 4l 4T bio-degradable packaging; enriched with esters, API SN JASO MA-2 synthetic

15W50 4l

API SN
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
10 pcs.
66.24
55.20 £
(16.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 10W40 5l ULTOR

10W40 5l

API SN CI-4 CJ-4 CK-4
ACEA E11 E7 E6 E9 E8
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
10 pcs.
63.18
52.65 £
(12.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 15W40 5l mineral

15W40 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology Mineral
Add to cart
(0)
9 pcs.
42.84
35.70 £
(8.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W20 1l MaxExpert

5W20 1l

API CF SN RC ILSAC GF-5
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
9 pcs.
13.60
11.33 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

LIQUI MOLY
4T engine oil 10W40 LIQUI MOLY Optimal 1l 4T, API SN JASO MA-2 Mineral

10W40 1l

API SN
Intended use Motorcycles
Base technology Mineral
Add to cart
(0)
8 pcs.
21.22
17.68 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W40 5l TITAN

5W40 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
8 pcs.
56.51
47.09 £ 97.62 £
(11.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 56.51 £

RAVENOL
Engine Oil 0W30 4l USVO

0W30 4l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
8 pcs.
134.70
112.25 £
(33.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SILKOLENE
4T engine oil 20W50 SILKOLENE COMP 4 4l 4T bio-degradable packaging; enriched with esters, API SN JASO MA-2 Semi-synthetic

20W50 4l

API SN
Intended use Motorcycles Quad
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
7 pcs.
67.60
56.33 £
(16.90 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W40 4x4l MAGNATEC

5W40 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
7 pcs.
213.64
178.03 £
(13.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil SPECIFIC 5W40

5W40 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
7 pcs.
117.24
97.70 £
(23.45 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil RAV FEL SAE 5W30 10L

5W30 10l

API CF SN
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
7 pcs.
212.20
176.83 £
(21.22 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SILKOLENE
4T engine oil 10W30 SILKOLENE COMP 4 4l 4T bio-degradable packaging; enriched with esters, API SN JASO MA-2 Semi-synthetic

10W30 4l

API SN
Intended use Motorcycles
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
6 pcs.
66.24
55.20 £
(16.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil CH U. LRS 0W30 1L PL

0W30 1l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
16.08
13.40 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 5W30 1l Helix

5W30 1l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
23.16
19.30 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
5 pcs.
52.90
44.08 £
(10.58 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W20 1l QUARTZ XTRA

0W20 1l

API SN ILSAC GF-5
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
5 pcs.
24.58
20.48 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil Cleansynto 0W40

0W40 1l

API SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
4 pcs.
31.14
25.95 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W30 5l

0W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
4 pcs.
130.42
108.68 £
(26.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 4l ULTRA FORCE

5W30 4l

API CF SM SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
4 pcs.
51.76
43.13 £
(12.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 10 of 11 next