Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Capacity (l)

Name

Capacity [l]

OEM spec

ACEA

Intended use

Application type

Base technology

Offer

Engine Oils


AMALIE
Engine Oil 5W40 3,785l Amalie XLO

5W40 3.785l

API SN CJ-4 CK-4
ACEA E7 E9
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
82.86
69.05 £
(21.89 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 1l Cleansynto

5W30 1l

API CF SN
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.76
24.80 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W40 5l EDGE

5W40 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
128.74
107.28 £
(25.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

LIQUI MOLY
4T engine oil 10W40 LIQUI MOLY Street 1l 4T, API SN JASO MA-2 Semi-synthetic

10W40 1l

API SN
Intended use Motorcycles
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.94
13.28 £ 24.66 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 15.94 £

REVLINE
Engine Oil 5W30 1l ULTRA FORCE

5W30 1l

API CF SM SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.66
11.38 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 5W40 0,946l Shell Rotella

5W40 0.946l

API SN CJ-4 CK-4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.54
26.28 £
(33.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 10W40 5l Cleansynto

10W40 5l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.68
74.73 £
(17.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W20 4l ULTRA FORCE synthetic

5W20 4l

API CF SN RC ILSAC GF-5
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
65.74
54.78 £
(16.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 15W40 1l

15W40 1l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.40
9.50 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil TEKMA 10W40

10W40 5l

API SN CK-4
ACEA E11 E7 E8
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
63.54
52.95 £
(12.71 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 5l ULTRA FORCE

5W40 5l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
99.83
83.19 £ 170.32 £
(6.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 99.83 £

REVLINE
Engine Oil 5W20 1l ULTRA FORCE synthetic

5W20 1l

API CF SN RC ILSAC GF-5
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.40
14.50 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W20 5l QUARTZ XTRA

0W20 5l

API SN ILSAC GF-5
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
114.58
95.48 £
(22.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SILKOLENE
4T engine oil 10W30 SILKOLENE COMP 4 1l 4T enriched with esters, API SN JASO MA-2 Semi-synthetic

10W30 1l

API SN
Intended use Motorcycles
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.06
15.05 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 10W60 1l

10W60 1l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.80
24.83 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

TOTALENERGIES
Engine Oil 10W60 1l Quartz

10W60 1l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.82
8.18 £ 20.50 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.82 £

RAVENOL
Engine Oil 10W40 1l Cleansynto

10W40 1l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.46
17.05 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

MOTUL
Engine Oil 10W40 1l 7100 synthetic

10W40 1l

API SN
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
204.76
170.63 £ 346.50 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 179.33 £
Motorcycle

SILKOLENE
4T engine oil 10W60 SILKOLENE PRO 4 1l 4T ester, API SN JASO MA-2 synthetic

10W60 1l

API SN
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.56
17.13 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 0W20 1l MaxExpert

0W20 1l

API SP ILSAC GF-6A SN RC ILSAC GF-5 SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.22
9.35 £ 15.96 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 11.22 £
Motorcycle

SILKOLENE
4T engine oil 5W40 SILKOLENE Scoot Sport 1l 4T, API SM; SN JASO MA-2 synthetic

5W40 1l

API SM SN
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.08
15.90 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4l synthetic

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
44.92
37.43 £
(11.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 4l USVO

0W20 4l

API SN RC ILSAC GF-5
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
130.20
108.50 £
(32.55 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 10W40 5l RUBIA OPTIMA

10W40 5l

API SN CH-4 CI-4 CJ-4 CK-4
ACEA E11 E7 E6 E9 E8
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
45.43
37.86 £ 66.82 £
(9.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 45.43 £
Motorcycle

ELF
4T engine oil 10W50 ELF Moto 4 Tech 4l 4T, API SN JASO MA-2 Semi-synthetic

10W50 4l

API SN
Intended use Motorcycles
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.30
43.58 £
(13.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil SPECIFIC 5W40

5W40 1l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.86
17.38 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 3x4l ULTRA FORCE

5W40 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
88.12
73.43 £ 140.14 £
(7.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 88.12 £
Motorcycle

SILKOLENE
4T engine oil 10W50 SILKOLENE PRO 4 PLUS 4l 4T bio-degradable packaging; ester, API SN JASO MA; JASO MA-2 synthetic

10W50 4l

API SN
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
95.74
79.78 £
(23.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W40 1l EVOLUTION

5W40 1l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.14
15.95 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 1l EVOLUTION

5W30 1l

API CF SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.28
14.40 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 9 of 11 next