Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Manufacturer

Capacity (l)

Name

Viscosity

Capacity [l]

API

ACEA

Intended use

Base technology

Offer

Engine Oils

  • 1
  • 2
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

CASTROL
Engine Oil 15W40 4l GTX

15W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
32.94
27.45 £ 51.12 £
(8.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 32.94 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 10W40 5l semi-synthetic

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.92
32.43 £
(7.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 10W40 4l semi-synthetic

10W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.90
25.75 £
(7.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 10W40 1l

10W40 1l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.32
9.43 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 5l Super Leichtlauf

10W40 5l

API SL CF
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
83.70
69.75 £ 103.90 £
(16.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 83.70 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 1l Synthoil High Tech

5W40 1l

API CF SM
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.70
16.42 £ 29.46 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 19.70 £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 5l Synthoil High Tech

5W40 5l

API CF SM
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
83.76
69.80 £ 129.90 £
(16.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 83.76 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W50 4l Molygen

5W50 4l

API CF SJ
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
115.24
96.03 £
(28.81 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W50 1l Molygen

5W50 1l

API CF SJ
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.76
25.63 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil M-SUP 2000 X1 10W40 5L

10W40 5l

API SL CF
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
58.92
49.10 £
(11.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 10W40 4l M-SUP

10W40 4l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.88
24.90 £ 48.90 £
(7.47 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.88 £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 10W40 1l M-SUP

10W40 1l

API SL CF
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
6.94
5.78 £ 12.36 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 6.94 £

MOBIL
Engine Oil 15W40 5l M-SUP

15W40 5l

API SL CF SM SN SJ
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
32.96
27.47 £ 65.10 £
(6.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 32.96 £

MOBIL
Engine Oil 15W40 1l M-SUP

15W40 1l

API SL CF SM SN SJ
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.88
6.57 £ 13.66 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.88 £

MOBIL
Engine Oil 10W40 4l M-SUP

10W40 4l

API CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
25.75
21.46 £ 48.24 £
(6.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 25.75 £

ORLEN
Engine Oil 10W40 1l CLASSIC

10W40 1l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
5.86
4.88 £ 10.12 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 5.86 £
Bestsellers

REVLINE
Engine Oil 10W40 4l ULTRA FORCE

10W40 4l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.80
24.00 £
(7.20 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 10W40 1l ULTRA FORCE

10W40 1l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.16
7.63 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 10W40 5l ULTRA FORCE

10W40 5l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.39
16.99 £ 36.00 £
(4.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 20.39 £

REVLINE
Engine Oil 15W40 1l ULTRA FORCE

15W40 1l

API SL CF SJ
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.88
8.23 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 15W40 5l ULTRA FORCE

15W40 5l

API SL CF SJ
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
23.87
19.89 £ 38.28 £
(4.77 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 23.87 £

VALVOLINE
Engine Oil ALL CLIMATE 15W40 5L

15W40 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
45.34
37.78 £ 65.80 £
(9.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 45.34 £

VALVOLINE
Engine Oil 15W40 1l ALL CLIMATE

15W40 1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.28
11.90 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 15W40 4l ALL CLIMATE

15W40 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.84
44.03 £
(13.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 15W40 4l MAXLIFE

15W40 4l

API SN
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.36
31.97 £ 53.10 £
(9.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.36 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 4l MAXLIFE

5W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.03
30.86 £ 56.46 £
(9.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.03 £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 1l MAXLIFE

5W40 1l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.68
9.73 £ 15.70 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 11.68 £

ELF
Engine Oil 15W40 5l EVOLUTION

15W40 5l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
60.90
50.75 £
(12.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 15W40 1l CLASSIC

15W40 1l

API CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.46
7.88 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 15W40 1l MAXLIFE

15W40 1l

API SN
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.62
8.85 £ 16.56 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.62 £
1 of 2 next