Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Capacity [l]
OEM spec
Product line
Engine Oils
56.51
47.09 £ 97.62 £
(11.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
56.51 £
113.68
94.73 £
(22.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 15W40 5l HERCULES
API SM CG-4 CH-4 CI-4 CJ-4
ACEA E7 E9
Intended use Truck Agro Buses Industry
41.44
34.53 £
(8.29 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l RUBIA OPTIMA synthetic
API FA-4
ACEA F01
Intended use Truck Agro Buses
Base technology synthetic
49.79
41.49 £ 84.00 £
(9.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
49.79 £
56.10
46.75 £ 95.80 £
(11.22 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
56.10 £
MOTUL
Engine Oil SPECIFIC 5W40
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
117.24
97.70 £
(23.45 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
129.18
107.65 £
(25.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 40 5l OLDTIMER
API SB
Intended use Passenger cars
135.22
112.68 £
(27.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
52.90
44.08 £
(10.58 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
FUCHS OIL
Engine Oil 5W30 5l TITAN
ACEA C3 C4
Intended use Passenger cars
105.04
87.53 £
(21.01 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ORLEN
Engine Oil 15W40 5l ULTOR
API SL CG-4 CH-4 SJ CI-4
ACEA E7 E3 E5
Intended use Truck Agro Buses Industry
26.09
21.74 £ 43.42 £
(5.22 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
26.09 £
165.84
138.20 £
(33.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 50 5l OLDTIMER
API SA
Intended use Passenger cars
139.12
115.93 £
(27.82 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
63.22
52.68 £ 88.38 £
(12.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
63.22 £
130.42
108.68 £
(26.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W30 5l REVFARM
API SL CI-4 CJ-4 CK-4
ACEA E4 E7 E6 E9
Intended use Truck Agro Buses Industry
38.16
31.80 £ 52.06 £
(7.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
38.16 £
FUCHS OIL
Engine Oil 15W40 5l TITAN
ACEA E7
Intended use Truck Agro Buses
68.74
57.28 £
(13.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
94.75
78.96 £ 141.94 £
(18.95 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
94.75 £
CASTROL
Engine Oil 5W30 4x5l EDGE
API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
440.44
367.03 £
(22.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ELF
Engine Oil 0W20 5l EVOLUTION
API SN ILSAC GF-5
ACEA C5
Intended use Passenger cars
100.68
83.90 £
(20.14 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
71.99
59.99 £ 113.82 £
(14.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
71.99 £
38.09
31.74 £ 66.04 £
(7.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
38.09 £
ORLEN
Engine Oil 15W40 5l AGRO
API SN CK-4
ACEA E7 E9
Intended use Truck Agro Buses Industry
61.54
51.28 £
(12.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
44.40
37.00 £
(8.88 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 15W40 5l ULTRA FORCE
API SL CF SJ
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
64.58
53.82 £ 105.46 £
(4.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
64.58 £
Marine
OE YAMAHA
4 stroke engine oil 10W40 5l semi-synthetic
API SJ
Intended use Marine
Base technology Semi-synthetic
80.46
67.05 £
(20.12 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CASTROL
Engine Oil VECTON MULTICV2 10W40 5L
API CG-4 CH-4 CD CC CF-4 CI-4 CJ-4 CE
ACEA E3 E5 E2 E9
Intended use Truck Agro Buses
63.36
52.80 £
(12.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4x5l synthetic
API SN CH-4
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
193.42
161.18 £
(9.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 0W40 5l Synthoil Energy
API CF SM
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
138.58
115.48 £
(27.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
67.51
56.26 £ 126.66 £
(13.50 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
67.51 £
previous
11 of 12
next