Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Capacity (l)

Name

Capacity [l]

OEM spec

Intended use

Application type

Base technology

Offer

Engine Oils


MOTUL
Engine Oil 0W20 5l 8100

0W20 5l

API ILSAC GF-7A SQ RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
121.66
101.38 £
(24.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

API ILSAC GF-7A SQ RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
91.48
76.23 £
(18.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 5W20 5l 8100

5W20 5l

API ILSAC GF-7A SQ RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
104.20
86.83 £
(20.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.60
35.50 £ 84.00 £
(8.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 42.60 £

MOTUL
Engine Oil 0W20 5l 8100

0W20 5l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
75.13
62.61 £ 129.96 £
(15.03 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 75.13 £

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
78.52
65.43 £ 120.40 £
(15.70 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 78.52 £

MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 8100

5W40 5l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
71.32
59.43 £ 120.54 £
(14.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 65.17 £
Sports oils

MOTUL
Engine Oil 5W50 5l 8100

5W50 5l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.53
67.94 £ 133.86 £
(16.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 70.50 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

API SL
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
77.56
64.63 £
(15.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 8100

5W40 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.58
32.15 £ 82.54 £
(7.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.58 £

MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 8100

5W40 5l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
43.01
35.84 £ 99.70 £
(8.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.01 £

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.14
30.95 £ 78.64 £
(7.43 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.14 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
92.74
77.28 £
(18.55 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
98.14
81.78 £
(19.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 0W30 5l 8100

0W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
71.38
59.48 £ 113.44 £
(14.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 61.12 £

MOTUL
Engine Oil 0W40 5l 8100

0W40 5l

API SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
112.90
94.08 £
(22.58 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

MOTUL
Engine Oil 10W60 5l 8100

10W60 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
45.25
37.71 £ 104.94 £
(9.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 45.25 £

MOTUL
Engine Oil 0W30 5l SPECIFIC

0W30 5l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.41
49.51 £ 123.78 £
(11.88 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 59.41 £

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l SPECIFIC

5W30 5l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
102.24
85.20 £
(20.45 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 0W20 5l SPECIFIC

0W20 5l

API SN+
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
138.48
115.40 £
(27.70 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 0W20 5l SPECIFIC

0W20 5l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
50.93
42.44 £ 100.54 £
(10.19 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 50.93 £

MOTUL
Engine Oil 5W20 5l SPECIFIC

5W20 5l

API SN
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
111.16
92.63 £
(22.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 0W20 5l SPECIFIC

0W20 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
46.45
38.71 £ 107.98 £
(9.29 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 46.45 £

MOTUL
Engine Oil 15W40 5l TEKMA

15W40 5l

API CH-4 CI-4
ACEA E7
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
45.36
37.80 £
(9.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
AGRO

OE JOHN DEERE
Engine Oil 15W40 5l Plus-50 II

15W40 5l

Intended use Agro
Add to cart
(0)
>9 pcs.
67.18
55.98 £
(13.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE MAZDA
Engine Oil 5W30 5l DEXELIA ULTRA

5W30 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
96.22
80.18 £
(19.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE MAZDA
Engine Oil 5W30 5l DEXELIA ULTRA DPF

5W30 5l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
96.22
80.18 £
(19.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE TOYOTA
Engine Oil 0W16 5l

0W16 5l

API SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
104.65
87.21 £ 137.40 £
(20.93 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 104.65 £

ORLEN
Engine Oil 30 5l SUPEROL

30 5l

API CC
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.03
14.19 £ 31.96 £
(3.41 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 17.03 £

ORLEN
Engine Oil 40 5l SUPEROL

40 5l

API CC
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.98
26.65 £
(6.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 4 of 12 next