Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Manufacturer

Capacity (l)

Name

Viscosity

Capacity [l]

OEM spec

API

ACEA

Product line

Intended use

Application type

Base technology

Offer

Engine Oils

  • 1
  • 2
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Sports oils

Performance

MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 300V COMP synthetic

5W40 5l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
190.56
158.80 £
(38.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

MOTUL
Engine Oil 15W50 5l 300V COMP synthetic

15W50 5l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
177.72
148.10 £
(35.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil SPECIFIC 5W30

5W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
98.70
82.25 £
(19.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 10W40 5l 4100

10W40 5l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
33.98
28.32 £ 50.02 £
(6.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 27.97 £

MOTUL
Engine Oil 4100 15W40

15W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
39.29
32.74 £ 60.40 £
(7.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 34.82 £

MOTUL
Engine Oil 15W50 5l 4100

15W50 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
39.98
33.32 £ 71.86 £
(8.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.71 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 10W40 1l 4100

10W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.09
31.74 £ 63.28 £
(7.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.09 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 5l NGEN 4

10W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.70
32.25 £ 63.58 £
(7.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.70 £

MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 6100

5W40 5l

API SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
47.09
39.24 £ 81.58 £
(9.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 41.44 £

MOTUL
Engine Oil 6100 SYN-CLEAN FE 5W30 5L

5W30 5l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
67.84
56.53 £
(13.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 0W30 5l 8100

0W30 5l

API SP RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
122.28
101.90 £
(24.46 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 0W20 5l 8100

0W20 5l

API SP
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
120.40
100.33 £
(24.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
46.13
38.44 £ 107.04 £
(9.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 46.13 £

MOTUL
Engine Oil 0W20 5l 8100

0W20 5l

API ILSAC GF-7A SQ RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
121.66
101.38 £
(24.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

API ILSAC GF-7A SQ RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
91.48
76.23 £
(18.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 5W20 5l 8100

5W20 5l

API ILSAC GF-7A SQ RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
104.20
86.83 £
(20.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.60
35.50 £ 84.00 £
(8.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 42.60 £

MOTUL
Engine Oil 0W20 5l 8100

0W20 5l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
75.13
62.61 £ 129.96 £
(15.03 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 75.13 £

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
78.52
65.43 £ 120.40 £
(15.70 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 78.52 £

MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 8100

5W40 5l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
71.32
59.43 £ 120.54 £
(14.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 65.17 £
Sports oils

MOTUL
Engine Oil 5W50 5l 8100

5W50 5l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.53
67.94 £ 133.86 £
(16.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 70.50 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 8100

5W40 5l

ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.97
26.64 £ 71.10 £
(6.39 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 31.97 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

API SL
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
77.56
64.63 £
(15.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 8100

5W40 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.58
32.15 £ 82.54 £
(7.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.58 £

MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 8100

5W40 5l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
43.01
35.84 £ 99.70 £
(8.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.01 £

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.14
30.95 £ 78.64 £
(7.43 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.14 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
92.74
77.28 £
(18.55 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
98.14
81.78 £
(19.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 0W30 5l 8100

0W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
71.38
59.48 £ 113.44 £
(14.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 61.12 £

MOTUL
Engine Oil 0W40 5l 8100

0W40 5l

API SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
112.90
94.08 £
(22.58 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
1 of 2 next