Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Capacity (l)

Name

Capacity [l]

OEM spec

Intended use

Application type

Base technology

Offer

Engine Oils


VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

API SN RC ILSAC GF-5 SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
105.18
87.65 £
(21.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

ACEA C1
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.93
44.11 £ 108.12 £
(10.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 52.93 £

VALVOLINE
Engine Oil 0W30 5l SYNPOWER

0W30 5l

API SP
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.54
74.62 £ 123.58 £
(17.91 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 89.54 £

VALVOLINE
Engine Oil SYNPOWER ENVC2/C3 5W30 5L

5W30 5l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
98.64
82.20 £
(19.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER

0W20 5l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
120.28
100.23 £
(24.06 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W20 5l SYNPOWER

5W20 5l

API SN
ACEA A1 B1
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
107.38
89.48 £
(21.48 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.78
30.65 £ 85.38 £
(7.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.78 £

VALVOLINE
Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER

0W20 5l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
111.66
93.05 £
(22.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
105.90
88.25 £
(21.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 5l SYNPOWER

5W40 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
107.46
89.55 £
(21.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
108.04
90.03 £
(21.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A RC
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
85.30
71.08 £ 118.42 £
(17.06 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 85.30 £

VALVOLINE
Engine Oil 0W30 5l SYNPOWER

0W30 5l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
76.06
63.38 £ 133.72 £
(15.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 76.06 £

VALVOLINE
Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER

0W20 5l

ACEA C6
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
79.99
66.66 £ 127.38 £
(16.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 79.99 £

VALVOLINE
Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER

0W20 5l

API SP
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
77.27
64.39 £ 123.88 £
(15.45 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 77.27 £

VALVOLINE
Engine Oil SYNPOWER STL 5W30 5L

5W30 5l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
93.06
77.55 £
(18.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.85
35.71 £ 82.38 £
(8.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 42.85 £

VALVOLINE
Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER

0W20 5l

API SN SN+
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
132.28
110.23 £
(26.46 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

VALVOLINE
Engine Oil 10W60 5l VR1

10W60 5l

API SL
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
73.91
61.59 £ 117.42 £
(14.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 73.91 £

VALVOLINE
Engine Oil 20W50 5l VR1

20W50 5l

API SL
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
60.07
50.06 £ 113.14 £
(12.01 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 60.07 £

VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 0W20 5L

0W20 5l

API SQ
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
133.24
111.03 £
(26.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W30 5L

5W30 5l

API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.76
68.13 £
(16.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W40 5L

5W40 5l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
101.98
84.98 £
(20.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 0W20 5l GTX

0W20 5l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
55.34
46.12 £ 76.44 £
(11.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 55.34 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W30 5l Synthoil Longtime

0W30 5l

API CF SM
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
96.98
80.82 £ 134.20 £
(19.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 96.98 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W30 5l TopTec 4310

0W30 5l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
160.18
133.48 £
(32.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 0W40 5l EDGE

0W40 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
117.16
97.63 £
(23.43 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W20 5l Special TEC V

0W20 5l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
134.20
111.83 £
(26.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l HYBRID

5W30 5l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
109.20
91.00 £
(21.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

5W30 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.66
68.05 £
(16.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 7 of 12 next