Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Manufacturer

Capacity (l)

Name

Viscosity

Capacity [l]

API

ACEA

Intended use

Application type

Base technology

Offer

Oils engine 5W40

  • 1
  • 2
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Motorcycle

MOTUL
4T engine oil 5W40 MOTUL 300V Factory Line 4l 4T ester >JASO MA2 synthetic

5W40 4l

Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
168.04
140.03 £
(42.01 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Racing Ultra Performance

5W40 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
176.74
147.28 £
(44.19 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W40 4x4l EDGE

5W40 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
296.56
247.13 £
(18.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l EDGE

5W40 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.42
43.68 £ 74.14 £
(13.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 52.42 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l EDGE

5W40 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.50
31.25 £ 74.32 £
(9.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.50 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l EDGE

5W40 4l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
78.66
65.55 £
(19.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4l

5W40 4l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.24
35.20 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 5W40 4l EVOLUTION

5W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
53.50
44.58 £
(13.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 4l TopTec 4100

5W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4 C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.25
67.71 £ 108.22 £
(20.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 81.25 £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 4l Molygen

5W40 4l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
106.56
88.80 £
(26.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 5W40 4l M-SUP

5W40 4l

API SL CF SM SN CG-4 CF-4
ACEA A3 B4 B3-16
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
47.94
39.95 £
(11.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W40 4l M-SUP

5W40 4l

API SL SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
43.32
36.10 £ 59.16 £
(10.83 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.32 £

MOTUL
Engine Oil 5W40 4l 6100

5W40 4l

API SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
54.10
45.08 £
(13.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 4l 8100

5W40 4l

ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
58.48
48.73 £
(14.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 4l 8100

5W40 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
70.98
59.15 £
(17.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W40 4l MaxExpert

5W40 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.54
43.78 £
(13.14 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto

5W40 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
91.24
76.03 £
(22.81 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto

5W40 4l

API SP SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
105.10
87.58 £
(26.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 4l ULTRA FORCE

5W40 4l

API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.94
29.95 £
(8.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 4l ULTRA FORCE

5W40 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.12
40.93 £
(12.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 4l MAXLIFE

5W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.03
30.86 £ 56.46 £
(9.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.03 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 4l SYNPOWER

5W40 4l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
43.43
36.19 £ 65.74 £
(10.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.43 £

CASTROL
Engine Oil 5W40 4x4l MAGNATEC

5W40 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
213.64
178.03 £
(13.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4x4l

5W40 4l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
168.12
140.10 £
(10.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto

5W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
80.92
67.43 £
(20.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l MAGNATEC

5W40 4l

API CF SM
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
43.84
36.53 £ 53.44 £
(10.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.84 £
Motorcycle

LIQUI MOLY
4T engine oil 5W40 LIQUI MOLY Street race 4l 4T synthetic

5W40 4l

Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
103.90
86.58 £
(25.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

MOTUL
4T engine oil 5W40 MOTUL 300V Off Road 4l 4T ester >JASO MA2 synthetic

5W40 4l

Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
130.80
109.00 £
(32.70 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto

5W40 4l

API SP CF SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
111.96
93.30 £
(27.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Racing Competition Synto

5W40 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
160.42
133.68 £
(40.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
1 of 2 next