Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Capacity (l)

Name

Capacity [l]

OEM spec

ACEA

Intended use

Application type

Base technology

Offer

Engine Oils


Sports oils

Performance

MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 300V COMP synthetic

5W40 5l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
190.56
158.80 £
(38.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

MOTUL
Engine Oil 15W50 5l 300V COMP synthetic

15W50 5l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
177.72
148.10 £
(35.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 5l EDGE

5W40 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
58.27
48.56 £ 92.76 £
(11.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 58.27 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 5l EDGE

5W30 5l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
112.20
93.50 £
(22.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 0W16 5l MAGNATEC

0W16 5l

API ILSAC GF-7B SQ
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
82.50
68.75 £ 107.52 £
(16.50 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 82.50 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 5l GTX

5W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
72.28
60.23 £
(14.46 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 0W30 5l EDGE

0W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
84.76
70.63 £ 117.88 £
(16.95 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 84.76 £

CASTROL
Engine Oil 0W20 5l MAGNATEC

0W20 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
93.82
78.18 £
(18.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 0W30 5l MAGNATEC

0W30 5l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
90.10
75.08 £
(18.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 0W20 5l MAGNATEC

0W20 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
60.38
50.32 £ 93.66 £
(12.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 60.38 £

CASTROL
Engine Oil 0W20 5l MAGNATEC

0W20 5l

API SP
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
60.31
50.26 £ 98.14 £
(12.06 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 60.31 £

CASTROL
Engine Oil 0W20 5l MAGNATEC

0W20 5l

ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
73.13
60.94 £ 97.96 £
(14.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 73.13 £

CASTROL
Engine Oil 0W16 5l GTX

0W16 5l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
54.80
45.67 £ 77.08 £
(10.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 54.80 £

CASTROL
Engine Oil 5W30 5l MAGNATEC

5W30 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.44
74.53 £
(17.89 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil EDGE 0W40 LL 5L

0W40 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
145.36
121.13 £
(29.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 0W20 5l

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A RC SN+
ACEA C5-21 C6-21
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
67.92
56.60 £
(13.58 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 10W40 5l semi-synthetic

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.92
32.43 £
(7.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
58.80
49.00 £
(11.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
227.14
189.28 £
(11.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil CH U. LRS 0W30 5L PL

0W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
67.98
56.65 £
(13.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l synthetic

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
57.16
47.63 £
(11.43 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l synthetic

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.26
41.05 £
(9.85 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
27.86
23.22 £ 53.56 £
(5.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 27.86 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
111.37
92.81 £ 211.72 £
(5.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 111.37 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W20 5l

5W20 5l

API SP RC ILSAC GF-5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
45.59
37.99 £ 58.00 £
(9.12 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 45.59 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.80
44.00 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

5W30 5l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
78.46
65.38 £
(15.69 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 5W40 5l EVOLUTION

5W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
66.82
55.68 £
(13.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

5W30 5l

API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
76.26
63.55 £
(15.25 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 5W40 5l EVOLUTION

5W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
77.56
64.63 £
(15.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
1 of 10 next