Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Capacity (l)

Name

Capacity [l]

OEM spec

ACEA

Intended use

Application type

Base technology

Offer

Engine Oils


VALVOLINE
Engine Oil SYNPOWER 0W40 5L

0W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
71.35
59.46 £ 112.66 £
(14.27 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 71.35 £

CASTROL
Engine Oil 5W40 5l EDGE

5W40 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
128.74
107.28 £
(25.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 0W20 5l SPECIFIC

0W20 5l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
70.69
58.91 £ 118.60 £
(14.14 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 64.42 £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4300

5W30 5l

ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
66.61
55.51 £ 121.20 £
(13.32 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 66.61 £

ORLEN
Engine Oil 30 5l LUX mineral

30 5l

API SA
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Base technology Mineral
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.20
29.33 £
(7.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 10W40 5l Cleansynto

10W40 5l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.68
74.73 £
(17.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W16 5l QUARTZ XTRA

0W16 5l

API ILSAC GF-7B SQ
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
93.29
77.74 £ 119.94 £
(18.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 93.29 £

RAVENOL
Engine Oil 10W60 5l

10W60 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
135.64
113.03 £
(27.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 5l ULTRA FORCE

5W40 5l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
99.83
83.19 £ 170.32 £
(6.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 99.83 £

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

5W30 5l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
90.90
75.75 £
(18.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W20 5l QUARTZ XTRA

0W20 5l

API SP
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
69.55
57.96 £ 109.62 £
(13.91 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 69.55 £

FUCHS OIL
Engine Oil 0W30 5l TITAN

0W30 5l

ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
105.36
87.80 £
(21.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 0W16 5l 8100

0W16 5l

API SP RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
120.88
100.73 £
(24.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 15W40 5l Quartz

15W40 5l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.32
41.10 £ 69.96 £
(9.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 49.32 £
Sports oils

Performance

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l Racing Super Performance

5W30 5l

ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
220.56
183.80 £
(44.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 0W20 5l TITAN

0W20 5l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
120.46
100.38 £
(24.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 5W30 5l M-SUP

5W30 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
86.52
72.10 £
(17.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W20 5l QUARTZ XTRA

0W20 5l

API SN ILSAC GF-5
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
114.58
95.48 £
(22.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

RAVENOL
Engine Oil 10W60 5l Racing Sport Synto

10W60 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
232.68
193.90 £
(46.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 15W40 5l MoS2 Leichtlauf Super

15W40 5l

API SL CF
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
63.17
52.64 £ 95.26 £
(12.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 63.17 £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W30 5l TITAN

5W30 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
93.60
78.00 £
(18.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 0W20 5l EVOLUTION

0W20 5l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
125.58
104.65 £
(25.12 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil RAV OLDTIMER CLA SAE30 5L

30 5l

API SB
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
132.04
110.03 £
(26.41 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 0W40 5l EVOLUTION

0W40 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
125.52
104.60 £
(25.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

RAVENOL
Engine Oil 10W50 5l Racing Sport Ester

10W50 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
213.84
178.20 £
(42.77 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 15W40 5l mineral

15W40 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology Mineral
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.84
35.70 £
(8.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W20 5l TITAN

5W20 5l

ACEA A1 B1 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
94.92
79.10 £
(18.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 0W30 5l SPECIFIC

0W30 5l

ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
195.46
162.88 £
(39.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil CH U. FR 5W30 5L PL

5W30 5l

API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
51.70
43.08 £
(10.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4500

5W30 5l

ACEA C1
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
79.88
66.57 £ 116.92 £
(15.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 79.88 £
previous 8 of 10 next