Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
Viscosity
Capacity [l]
OEM spec
Product line
Base technology
Oils engine 5W30
93.70
78.08 £
(18.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
115.54
96.28 £
(23.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
88.92
74.10 £
(17.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
105.18
87.65 £
(21.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
52.93
44.11 £ 108.12 £
(10.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
52.93 £
VALVOLINE
Engine Oil SYNPOWER ENVC2/C3 5W30 5L
API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
98.64
82.20 £
(19.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
36.78
30.65 £ 85.38 £
(7.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
36.78 £
105.90
88.25 £
(21.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
108.04
90.03 £
(21.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
VALVOLINE
Engine Oil SYNPOWER STL 5W30 5L
API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
93.06
77.55 £
(18.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
42.85
35.71 £ 82.38 £
(8.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
42.85 £
VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W30 5L
API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
81.76
68.13 £
(16.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
109.20
91.00 £
(21.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
81.66
68.05 £
(16.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l Longtime High Tech
API CF SM
ACEA C3
Intended use Passenger cars
91.62
76.35 £ 129.88 £
(18.32 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
91.62 £
144.00
120.00 £
(28.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4x5l synthetic
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
226.14
188.45 £
(11.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil TopTec 6320 5W30
API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
138.58
115.48 £
(27.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
53.57
44.64 £ 98.16 £
(10.71 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
53.57 £
54.88
45.73 £ 92.14 £
(10.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
54.88 £
38.66
32.22 £ 62.82 £
(7.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
38.66 £
Bestsellers
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4300
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
66.61
55.51 £ 121.20 £
(13.32 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
66.61 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l Special Tec DX1
API SN ILSAC GF-5
Intended use Passenger cars
116.88
97.40 £
(23.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
90.90
75.75 £
(18.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Sports oils
Performance
220.56
183.80 £
(44.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil CH U. FR 5W30 5L PL
API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
51.70
43.08 £
(10.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
86.52
72.10 £
(17.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
93.60
78.00 £
(18.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4500
ACEA C1
Intended use Passenger cars
79.88
66.57 £ 116.92 £
(15.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
79.88 £
56.88
47.40 £ 82.84 £
(11.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
56.88 £
previous
3 of 4
next