Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Capacity (l)

Name

Viscosity

Capacity [l]

OEM spec

ACEA

Intended use

Application type

Base technology

Offer

Oils engine 5W30

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l RUBIA TIR

5W30 5l

ACEA E4 E7
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
56.88
47.40 £ 82.84 £
(11.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 56.88 £

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

5W30 5l

API SP ILSAC GF-6A ILSAC GF-7A SQ
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
10 pcs.
86.38
71.98 £
(17.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
10 pcs.
125.42
104.52 £ 190.92 £
(8.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 125.42 £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l REVFARM

5W30 5l

API SL CI-4 CJ-4 CK-4
ACEA E4 E7 E6 E9
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
8 pcs.
38.16
31.80 £ 52.06 £
(7.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.16 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l RUBIA OPTIMA synthetic

5W30 5l

API FA-4
ACEA F01
Intended use Truck Agro Buses
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
8 pcs.
49.79
41.49 £ 84.00 £
(9.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 49.79 £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W30 5l TITAN

5W30 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
7 pcs.
56.10
46.75 £ 97.50 £
(11.22 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 56.10 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
52.90
44.08 £
(10.58 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W30 5l TITAN

5W30 5l

ACEA C3 C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
105.04
87.53 £
(21.01 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l HERCULES

5W30 5l

API SL CI-4 CJ-4 CK-4
ACEA E4 E7 E6 E9
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
3 pcs.
53.08
44.23 £
(10.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix

5W30 5l

API SN
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
3 pcs.
66.04
55.03 £ 94.44 £
(13.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 66.04 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO

5W30 5l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
60.23
50.19 £ 102.64 £
(12.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 60.23 £

OE FORD
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API ILSAC GF-4 CF SM
ACEA A1 B1 A5 B5
Add to cart
(0)
1 pcs.
76.16
63.47 £ 87.46 £
(15.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 76.16 £

SHELL
Engine Oil 5W30 5l RIMULA

5W30 5l

Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
1 pcs.
90.42
75.35 £
(18.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 4 of 4