Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
Viscosity
Capacity [l]
OEM spec
Intended use
Offer
Oils engine 5W40
Sports oils
Performance
176.74
147.28 £
(44.19 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CASTROL
Engine Oil 5W40 4x4l EDGE
API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
296.56
247.13 £
(18.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
52.42
43.68 £ 74.14 £
(13.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
52.42 £
Bestsellers
37.50
31.25 £ 74.32 £
(9.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
37.50 £
Bestsellers
78.66
65.55 £
(19.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
42.24
35.20 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
53.50
44.58 £
(13.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 4l TopTec 4100
API CF SN
ACEA A3 B4 C3
Intended use Passenger cars
81.25
67.71 £ 108.22 £
(20.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
81.25 £
Bestsellers
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 4l Molygen
API CF SN
Intended use Passenger cars
106.56
88.80 £
(26.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOBIL
Engine Oil 5W40 4l M-SUP
API SL CF SM SN CG-4 CF-4
ACEA A3 B4 B3-16
Intended use Passenger cars
47.94
39.95 £
(11.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
43.32
36.10 £ 59.16 £
(10.83 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
43.32 £
54.10
45.08 £
(13.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
58.48
48.73 £
(14.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
70.98
59.15 £
(17.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
52.54
43.78 £
(13.14 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
91.24
76.03 £
(22.81 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
105.10
87.58 £
(26.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
35.94
29.95 £
(8.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
49.12
40.93 £
(12.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
37.03
30.86 £ 56.46 £
(9.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
37.03 £
43.43
36.19 £ 65.74 £
(10.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
43.43 £
CASTROL
Engine Oil 5W40 4x4l MAGNATEC
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
213.64
178.03 £
(13.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4x4l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
168.12
140.10 £
(10.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
80.92
67.43 £
(20.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
43.84
36.53 £ 53.44 £
(10.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
43.84 £
111.96
93.30 £
(27.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Sports oils
Performance
160.42
133.68 £
(40.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
36.83
30.69 £ 60.54 £
(9.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
36.83 £
110.34
91.95 £
(27.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W40 3x4l ULTRA FORCE
API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
88.12
73.43 £ 140.14 £
(7.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
88.12 £
1 of 2
next