Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
Capacity [l]
OEM spec
Product line
Intended use
Base technology
Engine Oils
90.10
75.08 £
(18.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
58.80
49.00 £
(11.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l
API SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
227.14
189.28 £
(11.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l synthetic
API SN CH-4
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
49.26
41.05 £
(9.85 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION
API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
84.96
70.80 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
99.40
82.83 £
(19.88 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
46.07
38.39 £ 81.10 £
(9.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
46.07 £
MOTUL
Engine Oil 6100 SYN-CLEAN FE 5W30 5L
API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
67.84
56.53 £
(13.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100
API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
37.14
30.95 £ 78.64 £
(7.43 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
37.14 £
Bestsellers
92.74
77.28 £
(18.55 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOTUL
Engine Oil 0W30 5l SPECIFIC
ACEA C2
Intended use Passenger cars
59.41
49.51 £ 123.78 £
(11.88 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
59.41 £
96.22
80.18 £
(19.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
96.52
80.43 £
(19.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
81.22
67.68 £
(16.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
98.92
82.43 £
(19.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
44.84
37.37 £ 74.92 £
(8.97 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
44.84 £
88.98
74.15 £
(17.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
89.54
74.62 £ 123.58 £
(17.91 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
89.54 £
VALVOLINE
Engine Oil SYNPOWER ENVC2/C3 5W30 5L
API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
98.64
82.20 £
(19.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
105.90
88.25 £
(21.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
76.06
63.38 £ 133.72 £
(15.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
76.06 £
VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W30 5L
API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
81.76
68.13 £
(16.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 0W30 5l TopTec 4310
ACEA C2
Intended use Passenger cars
160.18
133.48 £
(32.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
109.20
91.00 £
(21.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
61.10
50.92 £ 109.00 £
(12.22 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
61.10 £
38.66
32.22 £ 62.82 £
(7.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
38.66 £
Bestsellers
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4300
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
66.61
55.51 £ 121.20 £
(13.32 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
66.61 £
105.70
88.08 £
(21.14 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
104.22
86.85 £
(20.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4x5l synthetic
API SN CH-4
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
193.42
161.18 £
(9.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
1 of 2
next