Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
Capacity [l]
OEM spec
Intended use
Base technology
Engine Oils
60.31
50.26 £ 98.14 £
(12.06 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
60.31 £
73.13
60.94 £ 97.96 £
(14.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
73.13 £
110.92
92.43 £
(22.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
FUCHS OIL
Engine Oil 0W20 5l TITAN synthetic
API SP ILSAC GF-6A RC ILSAC GF-5 SN+
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
115.74
96.45 £
(23.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W20 5l Special TEC F ECO
API SN
ACEA C5
Intended use Passenger cars
125.52
104.60 £
(25.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil LIM20789 0W20 5L
ACEA C5
Intended use Passenger cars
160.24
133.53 £
(32.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 0W20 5l TopTec 6600
API SP ILSAC GF-6A
ACEA C5
Intended use Passenger cars
138.54
115.45 £
(27.71 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
120.40
100.33 £
(24.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
138.48
115.40 £
(27.70 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
50.93
42.44 £ 100.54 £
(10.19 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
50.93 £
111.16
92.63 £
(22.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
95.22
79.35 £
(19.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
TOTALENERGIES
Engine Oil 0W20 5l QUARTZ XTRA
API SP ILSAC GF-6A
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
93.28
77.73 £
(18.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
115.32
96.10 £
(23.06 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
120.28
100.23 £
(24.06 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
111.66
93.05 £
(22.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
85.30
71.08 £ 118.42 £
(17.06 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
85.30 £
VALVOLINE
Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER
API SP
ACEA C5
Intended use Passenger cars
77.27
64.39 £ 123.88 £
(15.45 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
77.27 £
132.28
110.23 £
(26.46 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 0W20 5L
API SQ
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
133.24
111.03 £
(26.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
55.34
46.12 £ 76.44 £
(11.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
55.34 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 0W20 5l Special TEC V
ACEA C5
Intended use Passenger cars
134.20
111.83 £
(26.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
70.69
58.91 £ 118.60 £
(14.14 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
64.42 £
69.55
57.96 £ 109.62 £
(13.91 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
69.55 £
114.58
95.48 £
(22.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
120.46
100.38 £
(24.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
125.58
104.65 £
(25.12 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 0W20 5l Cleansynto
API ILSAC GF-7A SQ RC
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
153.34
127.78 £
(30.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
94.92
79.10 £
(18.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ELF
Engine Oil 0W20 5l EVOLUTION
API SN ILSAC GF-5
ACEA C5
Intended use Passenger cars
100.68
83.90 £
(20.14 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
1 of 2
next