Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
Capacity [l]
OEM spec
Product line
Intended use
Application type
Offer
Engine Oils
Sports oils
Performance
176.74
147.28 £
(44.19 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
CASTROL
Engine Oil 5W30 4l MAGNATEC synthetic
API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
69.04
57.53 £
(17.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
44.95
37.46 £ 93.76 £
(11.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
44.95 £
Sports oils
110.62
92.18 £
(27.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CASTROL
Engine Oil 5W40 4x4l EDGE
API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
296.56
247.13 £
(18.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
52.42
43.68 £ 74.14 £
(13.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
52.42 £
Bestsellers
37.50
31.25 £ 74.32 £
(9.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
37.50 £
32.94
27.45 £ 51.12 £
(8.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
32.94 £
CASTROL
Engine Oil 5W40 4x4l MAGNATEC
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
213.64
178.03 £
(13.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
78.66
65.55 £
(19.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
33.66
28.05 £ 46.98 £
(8.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
33.66 £
93.54
77.95 £
(23.39 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
36.13
30.11 £ 70.60 £
(9.03 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
36.13 £
CASTROL
Engine Oil 5W30 4x4l EDGE
API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
352.84
294.03 £
(22.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
89.86
74.88 £
(22.47 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
89.76
74.80 £
(22.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
103.02
85.85 £
(25.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
69.10
57.58 £
(17.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
29.53
24.61 £ 45.60 £
(7.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
29.53 £
72.00
60.00 £
(18.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 10W40 4l semi-synthetic
API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology Semi-synthetic
30.90
25.75 £
(7.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4l
API ILSAC GF-6A SN CH-4
Intended use Passenger cars
29.53
24.61 £ 39.64 £
(7.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
29.53 £
Sports oils
Performance
CHEMPIOIL
Engine Oil 10W60 4l Ultra synthetic
API CF SN
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
44.44
37.03 £
(11.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
20.93
17.44 £ 42.36 £
(5.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
20.93 £
42.24
35.20 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
53.50
44.58 £
(13.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
60.96
50.80 £
(15.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Sports oils
59.68
49.73 £
(14.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
42.58
35.48 £
(10.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 4l TopTec 4100
API CF SN
ACEA A3 B4 C3
Intended use Passenger cars
81.25
67.71 £ 108.22 £
(20.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
81.25 £
1 of 6
next