Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Capacity (l)

Name

Capacity [l]

OEM spec

Intended use

Application type

Base technology

Offer

Engine Oils


ORLEN
Engine Oil 40 5l SUPEROL

40 5l

API CB
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
33.94
28.28 £
(6.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil RAV OLDTIMER CLA SAE30 5L

30 5l

API SB
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
132.04
110.03 £
(26.41 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 15W50 5l REVFARM

15W50 5l

API SG CF-4
ACEA E2
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
34.43
28.69 £ 38.70 £
(6.89 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 34.43 £

CHEMPIOIL
Engine Oil CH U. FR 5W30 5L PL

5W30 5l

API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
51.70
43.08 £
(10.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 0W40 5l EVOLUTION

0W40 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
125.52
104.60 £
(25.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 10W40 5l TITAN

10W40 5l

ACEA E4 E7
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
79.56
66.30 £
(15.91 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 40 5l Jasol

40 5l

API CC
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.50
24.58 £
(5.90 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

RAVENOL
Engine Oil 10W50 5l Racing Sport Ester

10W50 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
213.84
178.20 £
(42.77 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 15W40 5l mineral

15W40 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology Mineral
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.84
35.70 £
(8.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W20 5l TITAN

5W20 5l

ACEA A1 B1 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
94.92
79.10 £
(18.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 0W30 5l SPECIFIC

0W30 5l

ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
195.46
162.88 £
(39.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4500

5W30 5l

ACEA C1
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
79.88
66.57 £ 116.92 £
(15.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 79.88 £

ORLEN
Engine Oil 0W30 5l synthetic

0W30 5l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
105.70
88.08 £
(21.14 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 5l Cleansynto

0W20 5l

API ILSAC GF-7A SQ RC
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
153.34
127.78 £
(30.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l RUBIA TIR

5W30 5l

ACEA E4 E7
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
56.88
47.40 £ 82.84 £
(11.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 56.88 £

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

5W30 5l

API SP ILSAC GF-6A ILSAC GF-7A SQ
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
10 pcs.
86.38
71.98 £
(17.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 0W30 5l TITAN

0W30 5l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
10 pcs.
104.22
86.85 £
(20.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 0W20 5l TITAN

0W20 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
10 pcs.
99.30
82.75 £
(19.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 15W40 5l REVFARM

15W40 5l

API CJ-4 CK-4
ACEA E9
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
10 pcs.
32.66
27.22 £ 46.54 £
(6.53 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 32.66 £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
10 pcs.
125.42
104.52 £ 190.92 £
(8.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 125.42 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W8 5l QUARTZ XTRA

0W8 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
10 pcs.
87.43
72.86 £ 129.60 £
(17.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 87.43 £

ORLEN
Engine Oil 15W40 5l SUPEROL

15W40 5l

API CC
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
9 pcs.
38.28
31.90 £
(7.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 10W40 5l ULTOR EXTREME

10W40 5l

API SL CF CG-4 CH-4 CF-4
ACEA A3 B4 B3 E4 E7 E5
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
9 pcs.
35.77
29.81 £ 58.36 £
(7.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 35.77 £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W40 5l TITAN

5W40 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
8 pcs.
56.51
47.09 £ 97.62 £
(11.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 56.51 £

FUCHS OIL
Engine Oil 0W20 5l TITAN

0W20 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
8 pcs.
112.62
93.85 £
(22.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 15W40 5l HERCULES

15W40 5l

API SM CG-4 CH-4 CI-4 CJ-4
ACEA E7 E9
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
8 pcs.
41.44
34.53 £
(8.29 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l REVFARM

5W30 5l

API SL CI-4 CJ-4 CK-4
ACEA E4 E7 E6 E9
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
8 pcs.
38.16
31.80 £ 52.06 £
(7.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.16 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l RUBIA OPTIMA synthetic

5W30 5l

API FA-4
ACEA F01
Intended use Truck Agro Buses
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
8 pcs.
49.79
41.49 £ 84.00 £
(9.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 49.79 £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W30 5l TITAN

5W30 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
7 pcs.
56.10
46.75 £ 97.50 £
(11.22 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 56.10 £

MOTUL
Engine Oil SPECIFIC 5W40

5W40 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
7 pcs.
117.24
97.70 £
(23.45 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 10 of 12 next