Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Capacity (l)

Name

Capacity [l]

OEM spec

Intended use

Application type

Base technology

Offer

Engine Oils


VALVOLINE
Engine Oil SYNPOWER 0W40 5L

0W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
71.35
59.46 £ 112.66 £
(14.27 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 71.35 £

ORLEN
Engine Oil 30 5l LUX mineral

30 5l

API SA
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Base technology Mineral
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.20
29.33 £
(7.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 15W40 5l SUPEROL

15W40 5l

API SC CB
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.50
31.25 £
(7.50 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W40 5l EDGE

5W40 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
128.74
107.28 £
(25.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 0W20 5l SPECIFIC

0W20 5l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
70.69
58.91 £ 118.60 £
(14.14 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 64.42 £

RAVENOL
Engine Oil 10W40 5l Cleansynto

10W40 5l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.68
74.73 £
(17.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W16 5l QUARTZ XTRA

0W16 5l

API ILSAC GF-7B SQ
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
93.29
77.74 £ 119.94 £
(18.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 93.29 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W20 5l QUARTZ XTRA

0W20 5l

API SP
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
69.55
57.96 £ 109.62 £
(13.91 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 69.55 £

REVLINE
Engine Oil 10W30 5l REVFARM

10W30 5l

API CI-4 CJ-4 CK-4
ACEA E7 E6 E9
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.42
32.02 £ 50.86 £
(7.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.42 £

MOTUL
Engine Oil TEKMA 10W40

10W40 5l

API SN CK-4
ACEA E11 E7 E8
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
63.54
52.95 £
(12.71 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 15W40 5l ULTOR

15W40 5l

API SL CG-4 CH-4
ACEA E7 E3 E5
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.59
24.66 £ 43.48 £
(5.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.59 £

RAVENOL
Engine Oil 10W60 5l

10W60 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
135.64
113.03 £
(27.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 5l ULTRA FORCE

5W40 5l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
99.83
83.19 £ 170.32 £
(6.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 99.83 £
Marine

OE YAMAHA
4 stroke engine oil 10W30 5l semi-synthetic

10W30 5l

API SJ
Intended use Marine
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
75.48
62.90 £
(15.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

5W30 5l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
90.90
75.75 £
(18.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W20 5l QUARTZ XTRA

0W20 5l

API SN ILSAC GF-5
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
114.58
95.48 £
(22.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 0W16 5l 8100

0W16 5l

API SP RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
120.88
100.73 £
(24.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 0W30 5l TITAN

0W30 5l

ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
105.36
87.80 £
(21.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 10W40 5l RUBIA TIR

10W40 5l

API CF
ACEA E4 E7
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
53.29
44.41 £ 70.92 £
(10.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 53.29 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 15W40 5l Quartz

15W40 5l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.32
41.10 £ 69.96 £
(9.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 49.32 £
Sports oils

Performance

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l Racing Super Performance

5W30 5l

ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
220.56
183.80 £
(44.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

RAVENOL
Engine Oil 10W60 5l Racing Sport Synto

10W60 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
232.68
193.90 £
(46.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil CH U. FR 5W30 5L PL

5W30 5l

API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
51.70
43.08 £
(10.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 0W20 5l TITAN

0W20 5l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
120.46
100.38 £
(24.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 5W30 5l M-SUP

5W30 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
86.52
72.10 £
(17.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 15W40 5l MoS2 Leichtlauf Super

15W40 5l

API SL CF
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
63.17
52.64 £ 95.26 £
(12.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 63.17 £

ORLEN
Engine Oil 15W40 5l ULTOR

15W40 5l

API CG-4 SJ
ACEA E7
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.57
23.81 £ 42.30 £
(5.71 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 28.57 £

REVLINE
Engine Oil 10W40 5l REVFARM

10W40 5l

API CJ-4 CK-4
ACEA E9
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
34.32
28.60 £ 47.02 £
(6.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 34.32 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 10W40 5l RUBIA OPTIMA

10W40 5l

API SN CH-4 CI-4 CJ-4 CK-4
ACEA E11 E7 E6 E9 E8
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
45.43
37.86 £ 66.82 £
(9.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 45.43 £

REVLINE
Engine Oil 15W50 5l REVFARM

15W50 5l

API SG CF-4
ACEA E2
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
34.43
28.69 £ 38.70 £
(6.89 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 34.43 £
previous 9 of 12 next