Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Capacity (l)

Name

Capacity [l]

OEM spec

Intended use

Application type

Base technology

Offer

Engine Oils


MOTUL
Engine Oil 0W20 4l NGEN HYBRID

0W20 4l

API SP ILSAC GF-6A
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
58.76
48.97 £ 101.76 £
(14.69 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 50.53 £

ORLEN
Engine Oil 5W40 4l MaxExpert

5W40 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.54
43.78 £
(13.14 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

API SL CF
ACEA A1 B1 A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
55.14
45.95 £
(13.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.80
49.83 £
(14.95 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

API SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
51.18
42.65 £
(12.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert synthetic

5W30 4l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
47.16
39.30 £
(11.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 4l USVO

0W20 4l

API ILSAC GF-7A SQ
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
142.68
118.90 £
(35.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
79.98
66.65 £
(20.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto

5W40 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
91.24
76.03 £
(22.81 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W30 4l USVO

0W30 4l

API SP ILSAC GF-6A RC
ACEA A5 B5 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
145.42
121.18 £
(36.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto

5W40 4l

API SP SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
105.10
87.58 £
(26.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
92.64
77.20 £
(23.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 4l REVLINE

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
23.42
19.52 £ 41.46 £
(5.85 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 23.42 £

REVLINE
Engine Oil 5W30 4l REVLINE

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
122.02
101.68 £
(10.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

REVLINE
Engine Oil 10W40 4l ULTRA FORCE

10W40 4l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.80
24.00 £
(7.20 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 4l ULTRA FORCE

5W40 4l

API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.94
29.95 £
(8.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 4l ULTRA FORCE

5W30 4l

API CF SN
ACEA A1 B1 A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
48.34
40.28 £
(12.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 4l ULTRA FORCE

5W30 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.36
41.13 £
(12.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 4l ULTRA FORCE

5W40 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.12
40.93 £
(12.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 4l ULTRA FORCE

5W30 4l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
51.90
43.25 £
(12.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 0W20 4l ULTRA FORCE

0W20 4l

API SN RC ILSAC GF-5 SN+
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
67.32
56.10 £
(16.83 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 0W30 4l ULTRA FORCE

0W30 4l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.70
41.42 £ 69.04 £
(12.43 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 49.70 £

SHELL
Engine Oil 15W40 4l Helix

15W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
27.68
23.07 £ 50.98 £
(6.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 27.68 £

SHELL
Engine Oil 10W40 4l Helix

10W40 4l

API CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
34.72
28.93 £ 53.50 £
(8.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 34.72 £

SHELL
Engine Oil 10W40 4l Helix

10W40 4l

API SN SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
51.76
43.13 £
(12.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 10W40 4l Helix synthetic

10W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.35
25.29 £ 51.10 £
(7.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 30.35 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 10W40 4l Quartz

10W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.78
24.82 £ 45.58 £
(7.45 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.78 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 4l Quartz INEO

5W30 4l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
60.36
50.30 £
(15.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 4l Quartz

5W30 4l

API SL CF
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
62.76
52.30 £
(15.69 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 10W40 4l ALL CLIMATE

10W40 4l

API CF SM SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
50.94
42.45 £
(12.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 4 of 9 next