Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Capacity [l]
OEM spec
Product line
Engine Oils
35.54
29.62 £ 52.30 £
(8.89 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
35.54 £
38.36
31.97 £ 53.10 £
(9.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
38.36 £
37.03
30.86 £ 56.46 £
(9.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
37.03 £
69.42
57.85 £
(17.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
59.74
49.78 £ 92.32 £
(14.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
59.74 £
Bestsellers
32.51
27.09 £ 71.58 £
(8.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
32.51 £
43.43
36.19 £ 65.74 £
(10.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
43.43 £
VALVOLINE
Engine Oil SYNPOWER ENVC2/C3 5W30 4L
API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
74.10
61.75 £
(18.53 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
55.86
46.55 £ 97.84 £
(13.97 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
55.86 £
56.39
46.99 £ 87.66 £
(14.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
56.39 £
38.72
32.27 £ 69.70 £
(9.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
38.72 £
Sports oils
51.35
42.79 £ 93.52 £
(12.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
51.35 £
Sports oils
Performance
173.32
144.43 £
(43.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CASTROL
Engine Oil 5W40 4x4l MAGNATEC
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
213.64
178.03 £
(13.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Motorcycle
ELF
4T engine oil 10W60 ELF Moto 4 Race 4l 4T, API SN JASO MA-2 synthetic
API SN
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
76.26
63.55 £
(19.06 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
42.41
35.34 £ 62.58 £
(10.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
42.41 £
Motorcycle
LIQUI MOLY
4T engine oil 10W40 LIQUI MOLY Race 4l 4T, API SN; SN+ JASO MA-2 synthetic
API SN SN+
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
71.77
59.81 £ 112.54 £
(17.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
71.77 £
80.20
66.83 £
(20.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto
Intended use Passenger cars
114.24
95.20 £
(28.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
117.00
97.50 £
(29.25 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Motorcycle
SILKOLENE
4T engine oil 10W30 SILKOLENE PRO 4 4l 4T bio-degradable packaging, API SN JASO MA-2 synthetic
API SN
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
70.98
59.15 £
(17.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
44.41
37.01 £ 71.02 £
(11.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
44.41 £
Motorcycle
SILKOLENE
4T engine oil 10W40 SILKOLENE COMP 4 4l 4T bio-degradable packaging; enriched with esters, API SN JASO MA-2 Semi-synthetic
API SN
Intended use Motorcycles
Base technology Semi-synthetic
58.06
48.38 £
(14.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 0W20 4l synthetic
API SP ILSAC GF-6A RC
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
52.38
43.65 £
(13.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
52.72
43.93 £
(13.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 4l Molygen DPF
API SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
115.62
96.35 £
(28.90 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Motorcycle
MOTUL
Engine Oil 10W50 4l 300V Racing/Off Road synthetic
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
70.90
59.08 £ 121.38 £
(17.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
70.90 £
Sports oils
Performance
187.68
156.40 £
(46.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4x4l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
168.12
140.10 £
(10.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
134.68
112.23 £
(33.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
previous
5 of 9
next